Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

W pierwszy dzień wiosny wcale nie trzeba szukać atrakcji na wagarach poza szkołą! O tym wiedzą wszyscy uczniowie XXXII LO i cieszą się na ten dzień, który spędzają w przyjemnej atmosferze, dobrze się bawiąc i nawet im do głowy nie przyjdzie, by pójść na wagary. Jest to dzień festiwalu piosenki obcojęzycznej, w którym stres przeżywają tylko nieliczni, a mianowicie ci, którzy zgłosili się do konkursu. Taki stres jest jednak chyba wliczony w ryzyko robienia kariery. Tego roku festiwal odbył się już po raz dziesiąty, a więc obchodziliśmy mały jubileusz. Wzięło w nim udział 16 wykonawców (solistów i zespołów), którzy zaśpiewali piosenki w 5 językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Wśród wykonawców byli również uczniowie klas pierwszych, którzy reprezentowali całkiem niezły poziom! To właśnie na nich opierać się będzie przyszłoroczna impreza. Szanowni jurorzy, na czele których stała pani dyrektor Aleksandra Bonisławska przyznało w tym roku:

w kategorii solistów:
1 miejsce Paulinie Borówce za wykonanie 3 piosenek w językach: angielskim, niemieckim i francuskim
2 miejsce Malwinie Gumińskiej za wykonanie 2 piosenek w języku angielskim i niemieckim
3 miejsce Zosi Brzozowskiej za piosenkę w języku rosyjskim

w kategorii zespołów:
1 miejsce zespołowi Pawła Erdmana za wykonanie 2 piosenek w języku angielskim
2 miejsce zespołowi Marty Mroczek za piosenkę w języku angielskim
3 miejsce Annie Kamińskiej, Dominice Gregorek i Agnieszce Muchyńskiej za piosenkę w języku niemieckim

Jak co roku wybrano również ulubieńców publiczności, którymi zostali chłopcy z klasy sportowej Kamil Gebel i Paweł Grala. Wykonali oni utwór na czasie „Keine Grenzen” a sposób prezentacji tego utworu spowodował lawinę oklasków na widowni! Panowie wykonali to po prostu super! Zabawa była doskonała!

A teraz troszeczkę historii

Pierwszy festiwal piosenki obcojęzycznej odbył się w naszym liceum 7 maja 1994 roku. Pomysłodawcą była pani mgr Elżbieta Rzepkowska, a pomysł szybko podchwyciła młodzież i nauczyciele języków obcych. Mimo, że organizacja pierwszego festiwalu nie była doskonała, atmosfera przygotowań i potem sam festiwal były bardzo udane i wzbudziły nieoczekiwane zainteresowanie młodzieży licealnej. Rada pedagogiczna postanowiła więc, powtórzyć imprezę następnego roku, lecz już nie w maju a w pierwszy dzień wiosny. I udało się! Zainteresowanie było jeszcze większe niż poprzedniego roku a grono pedagogiczne nie musiało już obawiać się o bezpieczeństwo uczniów, ponieważ o wagarach wszyscy zapomnieli...
Celem tej imprezy jest nauka języków obcych poprzez piosenkę. Biorą w nim udział wszyscy, którzy mają ochotę śpiewać i mimo, że jurorzy oceniają przede wszystkim język i wrażenia artystyczne, biorą w nim udział nie tylko uczniowie posiadający talent muzyczny czy językowy. Często piosenkom towarzyszy grupa taneczna wykonująca wypracowany układ taneczny, a bywało, że taki układ przygotowywały całe klasy. Oczywiście taniec wpływa zdecydowanie pozytywnie na odbiór utworu. Należy tez wspomnieć, że wpływ na całą imprezę mają osoby prowadzące  festiwal. Od nich zależy właściwie atmosfera i zabawa na sali. Mogą tu się sprawdzić osoby marzące w przyszłości o zawodzie prezentera, jest to z pewnością dobra zaprawa. Festiwal integruje młodzież i nauczycieli, bo jest to wielka wspólna zabawa. Uczy odpowiedzialności i uwrażliwia na muzykę. Wielu uczniów bierze czynny udział w przygotowaniach, bo każdemu zależy na tym, żeby festiwal się udał. Nie ma więc problemów z przygotowaniem auli czy też posprzątaniem po imprezie. Niektórzy zaś spędzają w tym dniu więcej czasu w szkole aniżeli w normalny dzień. Konkurs piosenki przeszedł już w naszym liceum do tradycji i mimo, że wymaga ze strony uczniów i nauczycieli wiele czasu i pracy, to jednak warto go organizować choćby po to, aby zobaczyć w jak wspaniałej atmosferze i z jak wielką kulturą potrafi bawić się nasza młodzież.

Opracowały: Grażyna Klimczak i Jolanta Olasek