Wymiana młodzieży jest przedsięwzięciem realizowanym w naszej szkole od wielu lat; przedsięwzięciem, które stało się wizytówką naszej szkoły i jest źródłem naszej dumy, satysfakcji a także inspiracją do nowych, twórczych rozwiązań w pracy pedagogicznej z młodzieżą polską i niemiecką.

Wszystko zaczęło się w roku 1995 od wizyty przedstawicieli ministerstwa oświaty rządu Badenii-Würtembergii w Łodzi. Uczestnicy delegacji niemieckiej po zwiedzeniu naszej placówki i zapoznaniu się z jej ofertą programową obiecali znaleźć w Stuttgarcie szkołę o podobnej strukturze organizacyjnej i zainteresowaną współpracą z Polską. Nie było to wówczas zadanie łatwe. W potocznej świadomości Niemców Polska funkcjonowała jako biedny, zapóźniony cywilizacyjnie kraj i przegrywała w konkurencji z chętnymi do współpracy szkołami angielskimi czy francuskimi. Mimo to członkowie delegacji dotrzymali słowa i znaleźli w Stuttgarcie szkołę gotową do uczestniczenia w wymianie z młodzieżą z Polski. Nie bez znaczenia było tu osobiste zaangażowanie ówczesnego dyrektora Jörg-Ratgeb-Schule, pana Nikolasa Eckhardta, który znał nasz kraj od lat, miał tu serdecznych przyjaciół i często przebywał w naszym kraju na gruncie prywatnym. Jego sile perswazji i entuzjazmowi zawdzięczamy w dużej mierze, że doszło do pierwszej wymiany w roku 1996. To pierwsze, przełomowe spotkanie miało charakter krajoznawczy, obfitowało w wycieczki, podczas których młodzież poznawała historię, architekturę, krajobrazy Polski i Niemiec. W naszej ocenie najważniejsze było jednak „przełamanie lodów” między młodymi Polakami a Niemcami – nastąpiło to niezwykle szybko. Okazało się, że młodzi ludzie prędko odnaleźli wspólny język i nawiązali nić porozumienia. Niemieccy uczniowie przekonali się na własne oczy, że Polska jest krajem europejskim a młodzi Polacy mają podobne zainteresowania i problemy, jak młodzież na zachodzie. Nauczycielki języka niemieckiego ze wzruszeniem przyjęły oświadczenie pana Eckhardta wygłoszone podczas naszej rewizyty w Stuttgarcie: „Obawialiśmy się, że w Polsce nie będziemy mogli się z nikim porozumieć, ale okazało się, że tam wszyscy mówią po niemiecku”.

Następne edycje wymiany, oprócz zainicjowanego na początku poznawania miast partnerskich: Łodzi i Stuttgartu oraz atrakcyjnych turystycznie regionów naszych krajów, osobistych kontaktów między młodymi ludźmi, poświęcone były realizacji projektów opartych na programach opracowanych wspólnie przez nauczycieli polskich i niemieckich.

Projekty miały różnorodną tematykę, ale łączyły je zawsze głębokie treści merytoryczne atrakcyjne dla młodzieży oraz taki dobór form pracy, aby uczniowie byli zaangażowani w gromadzenie i opracowywanie informacji. Ważnym celem pracy nad wykonaniem projektów, oprócz samodzielności  uczestników, było także takie określenie tematyki, aby wyzwolić kreatywne i twórcze możliwości uczniów. Istotne było dla nas także, by młodzież polska i niemiecka wspólnie realizowała założone w programach zadania, dyskutując znajdowała rozwiązania problemów w celu osiągnięcia stworzonej razem wizji projektu.

W ciągu minionych lat ZSO. Nr 1 z Łodzi i Jörg-Ratgeb-Schule w Stuttgarcie zrealizowały następujące projekty:

1997-Historia społeczności żydowskiej Łodzi i Stuttgartu:

v          porządkowanie cmentarza żydowskiego w Łodzi,

v          porządkowanie parku Wartberg  i miejskiego lapidarium w Stuttgarcie.

1998- Łódź i Stuttgart na przełomie wieków:

v          opracowanie historii rozwoju Łodzi przemysłowej ( praca z materiałami źródłowymi udostępnionymi przez Muzeum Historii Miasta Łodzi)

v          poznanie perspektywicznych planów rozwoju Stuttgartu (multimedialna wystawa „Stuttgart 2000”),

v          szkice architektury dziewiętnastowiecznej w Łodzi i Stuttgarcie.

1999- Sylwetki i twórczość patronów szkół: Haliny Poświatowskiej i Jörga Ratgeba:

v          warsztaty translacyjne (tłumaczenie wierszy H. Poświatowskiej na język niemiecki),

v          wykonanie ruchomej rzeźby-mobile inspirowanej twórczością H. Poświatowskiej,

v          analiza tryptyku-ołtarza Jörga Ratgeba (Stadtgalerie w Stuttgarcie),

v          twórcze przetworzenie postaci i idei ołtarza- wykonanie collage’u. 2000- Demokracja w Europie:

v          graffiti na elewacjach szkół,

v          wizyta w Parlamencie Europejskim w Strassburgu. 2002- Przedstawienie teatralne „Romeo i Julia”:

v          analiza tekstu i opracowanie scen ilustrujących konflikt, agresję, przyjaźń i miłość,

v          wyszukanie odniesień do współczesności (fotografie autentycznych scen z miast),

v          przygotowanie lalek w kostiumach historycznych.

Ważnym aspektem wymiany są bezpośrednie kontakty między uczniami- nie przeceniamy ich, ale z naszych obserwacji wynika, że często przetrwały one czasowe ramy wymiany i kontynuowane są na gruncie prywatnym. Poznanie realiów życia w polskich i niemieckich rodzinach, wspólne spędzanie czasu wolnego oraz praca stanowią solidną podstawę bliższych znajomości, o rozwijaniu kompetencji językowych nie wspominając.

Realizacja tak złożonego pod względem organizacyjnym i programowym przedsięwzięcia, jakim jest wymiana, nie byłaby możliwa bez wsparcia dyrekcji szkoły i jej pracowników. Organizatorki wymiany-nauczycielki języka niemieckiego: Izabela Jaworska, Grażyna Klimczak, Jolanta Olasek i Joanna Skoczylas mogą także liczyć na pomoc germanistek z gimnazjum, szczególnie w ostatnich latach, gdy w wymianie uczestniczy coraz liczniejsza grupa gimnazjalistów.

Dla nas, germanistek, wymiana stanowi duże wyzwanie-z jej przygotowaniem związane są liczne problemy natury organizacyjnej, finansowej, merytorycznej. W miarę upływu lat zdobywamy nowe doświadczenia i przygotowanie nowych edycji wymiany przebiega coraz sprawniej. Gotowe są już założenia programowe projektu na przyszły rok szkolny. Uczniowie-uczestnicy wymiany zmierzą się z nowym wyzwaniem: nakręcą filmy o Łodzi i Stuttgarcie.

Sobie i im życzymy powodzenia.

Opracowały: Grażyna Klimczak i Jolanta Olasek