Wspomnienia Henryka Czyżewskiego

Dyrektora XXXII Liceum Ogólnokształcącego w latach 1989/98.

W 1989 roku, kiedy zmalało zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne, a osiedle mieszkaniowe znacznie się postarzało, powstała naturalna potrzeba zorganizowania szkoły średniej, liceum ogólnokształcącego. Ówczesne władze Łodzi dążyły do upowszechniania pełnego wykształcenia średniego. Zakładano, że 70% łódzkiej młodzieży winno zdobyć wykształcenie średnie.

Wykorzystując sprzyjającą sytuację demograficzną Osiedla oraz ambitne założenia władz łódzkich, Rada Pedagogiczna Zespołu Szkolnego nr 7 podjęła decyzję o zorganizowaniu na terenie szkoły podstawowej nowej placówki – liceum ogólnokształcącego.

Była to trudna decyzja. Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej wyraża obawy, czy może powstać dobre liceum w “towarzystwie” dzieci 7 – letnich. Czy absolwenci innych szkół podstawowych wybiorą liceum, które kojarzy się głównie z SP nr 198! Czy najlepsi absolwenci SP nr 198, laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych zechcą dalej pozostać w starych murach?

Mimo wielu obaw decyzja została podjęta. Liceum otrzymało nr XXXII i zapoczątkowało proces powstawania wielu nowych szkół średnich. Wspaniała kadra pedagogiczna SP nr 198, mimo braku doświadczenia w pracy z młodzieżą licealną stworzyła w krótkim czasie również wspaniałe liceum. Jedno z lepszych w Łodzi, a na pewno najlepsze z nowo powstałych.

Mojemu ukochanemu Liceum im. Haliny Poświatowskiej, liceum, w którym zrealizowałem swoje marzenia dydaktyczne i wiele osobistych, życzę dalszych, wielu wspaniałych, okrągłych rocznic.