Klasa Dwujęzyczna

Po raz pierwszy w roku szkolnym 2002/2003 w naszym liceum otwarto trzecią  w Polsce (po Krakowie i Warszawie) klasie dwujęzyczną z wykładowym językiem hiszpańskim. Na naukę języka hiszpańskiego w klasie zerowej przewidziane jest aż 18 godzin tygodniowo. Najważniejsze, że uczniowie mają możliwość nauki języka podczas lekcji prowadzonych przez rodowitego Hiszpana-mgr Raúla Rubio Moreno .

We wrześniu 2002 roku naukę w takiej klasie rozpoczęli uczniowie obecnej klasy 1H, której wychowawcą jest  pani mgr Anna Marchewka. Klasa, będąca wizytówką szkoły, mogła się pochwalić najwyższą średnią w szkole .W skład przedmiotów wchodzą: literatura, historia i geografia Hiszpanii- wykładane po hiszpańsku oraz lekcje matematyki i w-fu dziewcząt.

W ramach zajęć dodatkowych uczniowie spotykają się po lekcjach i oglądają filmy hiszpańskie w wersji oryginalnej.

W ramach zielonej szkoły (22.40.03 – 04.05.03) udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Hiszpanii. Mieszkaliśmy w Lloret de Mar na Costa Brava . Na miejscu odwiedziliśmy dwie hiszpańskie szkoły. W ramach wycieczek obejrzeliśmy wiele ciekawych, pięknych miejsc, przy okazji rozwiązując zadania językowe. Zwiedzaliśmy Barcelonę, przyglądając się dziełom Gaudiego, takim jak chociażby wspaniały kościół- Sagrada Familia, czy park Gűell. Zobaczyliśmy słynny stadion Camp Nou, byliśmy na wzgórzu Montjuic. Z innych miast odwiedziliśmy Gironę, Blanes- gdzie podziwialiśmy tamtejszy ogród botaniczny, Tossa de Mar .Zobaczyliśmy wzgórze Montserrat, gdzie znajduje się figurka Czarnej Madonny, będąca obiektem kultu chrześcijan. Wycieczkę do Hiszpanii upamiętniliśmy podczas długo przygotowywanej wystawy, którą uroczyście otworzył radca ds. edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Polsce – Juan José Fernándndez Delago.

W lipcu na dziesięć dni do Madrytu na stypendium językowe poleciało sześciu najlepszych uczniów oraz opiekunka – pani profesor Marchewka. Wraz z uczniami pozostałych ośmiu państw zwiedzaliśmy wiele muzeów, galerii sztuki, a w wolnych chwilach w Madrycie wedle uznania mogliśmy udać się albo na Estadio Santiago Bernabeu lub na któryś z niezwiedzonych wcześniej placów. Zwiedziliśmy :Toledo, Segovię oraz wiele innych interesujących miejsc jak: Museo del Prado, Puerta del Sol, Alcala de Henares czy Aqua Parc.

W tym roku trójka najlepszych uczniów z naszej klasy otrzymała stypendium z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w Madrycie.

Obecna klasa OH, której wychowawczynią jest pani mgr Ewa Łysiak-Palmąka może pochwalić się najwyższą średnią ocen w całej szkole. Obie klasy dwujęzyczne biorą udział w tworzeniu Młodzieżowego Centrum Kultury Hiszpańskiej.